resmi twitter sayfam bazen de instagram

 

+menu-

header image

beşiktaş’tan

Posted on 27 Mart 2024 22:32 by Duygu

bir kedi ilanı çıkıyor, bazılarınız altına “ay lüleburgaz’da olsa alırdım, kırklareli’ndeyim tüh” gibi yorumlar yazıyorsunuz. neden yapıyorsunuz bunu? ne alaka?

hayvanları çok seviyorum insanlığı. ve bu insanlık artık resmi olarak da yalnız. nerden mi biliyoruz,
ilk kez 2018’de ingiltere’de yalnızlık bakanlığı kurulmuş. geçenlerde bi fotoğraf atölyesindeyken bunu tesadüfen öğrendim. beraberinde yalnızlık bakanı diye yeni bir siyasi rol de var.

ingiltere’de bir kısmını yaşlıların oluşturduğu 9 milyondan fazla kişinin yalnızlıktan mustarip olduğu söyleniyor. modern yaşamın yan etkisi, cinsiyet kimliği, sevilen kişinin kaybı gibi nedenlerle sorunun daha derin olduğunu düşünen bakanlık boş durmuyor; istatistik bürosu bir takım sorularla ulusal yalnızlık seviyesini ölçüyor, yalnızlık farkındalığına adanmış bir hafta ilan ediliyor falan.

diğer taraftan edebiyat da rahat durmuyor: “biliyor musunuz yalnız ve tek başına iki farklı şeydir”.
bravo, şahane. gelgelelim her şey bir ve tek şeydir. en azından bu yazıda şimdilik böyle olacak.

kitap kulübünde, farklı yaşlarda insanların bir araya gelmesinin yarattığı bir efekt ile, aylak adamı 11 yıl aradan sonra tekrar okudum. 2013 yılındayken kitabın edebiyat dünyasındaki yerini bilmeme rağmen benim için sanırım aşkı arayan bir garip yabancının hikayesiydi. ikinci okumada biraz daha derinleşti tabii.

romanın teması yabancılaşma olgusu ama suyun üzerindeki kısım konu, aylak adamın yalnızlığı.
bay c, “dünyada hepimiz sallantılı ve korkuluksuz bir köprüde yürür gibiyiz” diyor. cehennemin üzerinde duran sırat köprüsünü alıp dünyaya kuruyor ve o dar köprüden ancak tek bir kadın ile el ele geçebileceğine inanıyor ve henüz 28 yaşında. ne hoş değil mi? diil. çünkü bu bey aynı zamanda iflah olmaz bir tip. nasıl mı? okumadıysanız okuyun mutlaka, güzel bir roman.

sıkıntımız gerçekten yalnızlığın kendisi mi? yalnız kalınca tesadüf edilenler bakanlığı mesela.
ulus baker’in anlamayı ele alışındaki gibi yalnızlıkta da tek başına olmak yalnızlığın sadece bir düzeyinden ibaret. insanın kendne bir adım daha yaklaşması bakanlığı ya da. herkesin kendi hızında.

This entry was posted in Genel and tagged , . Bookmark the permalink.

 

Comments are closed.