resmi twitter sayfam bazen de instagram

 

+menu-

header image

bi fiş gördüm

geçen gün akışta, mc donald’s da 2 orta halli menü 500 lira tutmuş. şaşkınlığın gündem değerinin sorgulanmasının abes olduğu fiyatlar seviyesine gelindi. türkiye enflasyonla yaşamaya alışkın bir ülkedir, klişesinde sınırı geçtik.
kdv oranında yapılan güncellemenin ardından fiyatlar hakkında konuşmayı bıraktım, her seferinde şaşırıyordum ve bu çok yorucuydu. 1 ürünün 2 yıl içinde 7 liradan 98 liraya ulaşan yolculuğuna bir insan daha ne kadar şaşırmalı? bu bende tc vatandaşı olarak otomatik açılan bir seviye oldu bir gün geldi fiyatı okuyorum, zihnim bunu proses ediyor ve direkt yapacaklarım ve yapmayacaklarım cinsinden paritesi falan derken bir bakmışım ki fiyatlar sadece bir önerme
şaka
ama bunun gibi bir şey

geçen gün bir tanıdık dedi ki aşağı dondurma yemeğe indim, sadece dondurma, her fiyat seviyesinde her yer dolu bu nasıl olabiliyor? ve dondurmanın külahı da 100 lira falan. hâlâ mutsuzlar ama dedim. neden? eskiden fiyatlar ne olursa olsun insanlar çıkar yemek yerdi ve derdik ki tc de fiyatlarda ne yaşanırsa yaşansın yemek sektörü çalışır falan. eski alışkanlıkla yine o umutsuzlukla çıkayım bir yemek yiyeyim bi kahve içeyim bari diyoruz ve bam! şimdi söze döküldüğünde anlam kaybına uğradı farkındalık ama travma böyle deneyimlerden biri işte. ilk defa bu, bu sefer ekstradan bir kaygıya dönüştü. çalışmıyor. toplum tarafından yapılıyor ama daha ne kadar yapılabileceği belirsiz. o zaman mc donald’s fişlerini masaya koyuyoruz.

bu anormal bir boyutta normal değil. anlaşılıyor mu? buna yeni bir kavrayış gerekiyor. ben bunu biliyorum iddiası değil ama bir yaklaşım olarak yeni bir yabancı ülkede yaşamaya başladığımızı düşünebiliriz. değişen tercihlerimizi yoksunluk saymadan bütçe oluşturmak ve gerçekten paramızı değecek doğru yerlere ödemek için -içsel kaynaklarımıza ulaşmayı deneyebiliriz (vav). fiyatlar onları bloke etmiş olsa bile.
çünkü iş bugün dışarıda yemek mi yemeliyim idefix de bekleyen sepeti mi ödemeliyim, noktasına geldi.

sonuçta fiyatlarla travmatize olan kişinin stabilizeökfgk neyse saçmalıyor oluşumu da hesaba katarsak bence çıkın bi kahve için

This entry was posted in Genel. Bookmark the permalink.

 

Comments are closed.