resmi twitter sayfam bazen de instagram

küçük ve günlük hassasiyetler
 

+menu-

header image

su konusmadan da haberdar olun isterim

Posted on 05 Nisan 2020 23:44 by Duygu
aşağıda yer alan hikayeyi ilk kez okuduğunda da
– neden bir adam arkadaşına bir şey satmak istiyor ki? niye yani? niçin böyle bir şey yapmak istesin? diye sordu.
ben de – bilmiyorum ya, ferhat’ı tanırım böyle davranması beni de çok şaşırttı aslında dedim.
hö!
siz hiç bu tarz eleştiri sorusu okudunuz mu bi yerde?
bu kadar mı peki?
hayır.
– neden balık etli, kırmızı yanaklı bir kadının kocası ile yaşadığı komik bir olayı falan yazmıyorsun?  diye merak etti.
ben hayatımda bağlamından bu kadar kopmuş bir tenkit duymadım.
ve balık etli kırmızı yanaklı kadınlar tabii ya onlarsız olur mu?
sohbetlerimizde balık etli kadınlara selam göndermesek olmaz. onları çok beğeniyor ve onlarla ilgili her şeyi ilgi çekici ve vakit ayırmaya değer buluyor buna öyküler de dahil.

dedim ki neden satmasın? çünkü bu her coğrafyada karşılığı olan bir hareket. paraya sıkışan bir meksikalı da ihtiyaç kredisinden önce elinde ne var bi bakar. çıkış noktası bu ve bundan ibaret. bu kadarlık bir hikaye aslında.

tabii ki derdim pandemi döneminde onu sizinle çekiştirmek değil. hatırlarsanız bunu yirmili yaşlarında genç bir kadınken yapıyordum ve fena bir kalem egzersizi değildi. ayrıca 19 yılın sonunda onunla gayet güzel baş edebiliyorum. bariz olarak muhatabım orta sehpa kadar duygusal, kaktüs kadar özverili , teflon tava kadar empatik biri. onun özü bu. zaman içinde tercihleri de pek yardımcı olmadı: kalan iki dersi verirse felsefe mezunu olacak ki aslen bilgisayar mühendisi. yani şöyle bir kafa: diyelim karşısında ağladınız (ben ağlamam. çünkü ağlama eylemi duygumu boşa harcayan bir enerjidir, işleri zora sokar ve beni taşıdığı o noktadan tekrar işlevsel hale geleceğim bölgeme dönmemi zorlaştırır. bu fonksiyonumu söküp attım, o yüzden siz ağlasanız mesela) bir adım yaklaşır, kollarını arkasında birleştirir, gözlerini kısarak bakar ve  yanağınızdan süzülen damlayı net olarak gördüğünden emin  olduğunda “neden böyle bir tepki verdiğini anlamıyorum” der, bir soru babında ve evet cevaplamanızı bekler. bir cevabınız vardır mutlaka di mi? açıklayın bakalım gözünüzden niye sular fışkırtıyorsunuz bir yetişkin olup cümle kurmak varken.
okusun diye önüne hikaye koyduğum insan bu yani bi hatırlamak istedim.

This entry was posted in Genel and tagged . Bookmark the permalink.

 

Comments are closed.