resmi twitter sayfam bazen de instagram

küçük ve günlük hassasiyetler
 

+menu-

header image

geçen hafta

Posted on 07 Ocak 2020 20:00 by Duygu

arter’de yürütücülüğünü sevinç çalhanoğlu’nun yaptığı bir şiir atölyesine katıldım. çalışma inci furni’nin bir an için durdu başlıklı kişisel sergisinden yola çıkıyordu. ilk önce furni’nin video performans, nesneler ve desenlerle oluşturduğu sergisini gezdik. daha sonra atölyeye geçtik ve farklı biçimlerde şiir yazma denemeleri yaptık. bu zamana kadarki katılımcı tecrübelerimden yola çıkarak şunu söyleyebilirim ve sözüm güvenilir bir referans olarak alınabilir: çalhanoğlu atölye çalışmasına çok iyi hazırlanmıştı. hem üretimlerini ve yöntemlerini bizimle paylaşmak adına hem de oluşturduğu türlü çeşit yazım deneyimi adına. aynı zamanda grubun seviyesi de çalışmanın performansını olumlu etkileyen faktörlerden biriydi.

beni bilirsiniz şiirle olan ilişkim birkaç tane haiku’dan öteye geçmez ama sevinç çalhanoğlu’nun yürütücüsü olduğu deneyler ve esinlenmeler atölyesi bana taze bir nefes gibi iyi geldi. üç saatin nasıl geçtiğini anlamadım. bu paylaşımı yapıyorum ki bakarak olun ve şiir ile ilgiliyseniz bir sonraki atölye çalışmasına katılma fırsatı bulabilirsiniz.

bir tanesinde bize elfriede jelinek’ın o olmayan olarak o isimli öyküsüden bir sayfa verdi ve metinde yer alan cümleleri kelimeleri sırası yeri yönü hiç önemli değil, kesip biçerek bir şiir yazmamızı önerdi. üç mısra da olabilir on üç mısra da. ben de yazdım ve hatta gruba da okudum. isterseniz siz de okuyabilirsiniz:

#

duvarda ne güzel
sonsuzluğa iniyor
çok daha fazla şey
beni anlamayı
hareket saatlerini
bir çiçek
diz çöküp
beni görebilirsiniz
ama yine de
hafif bir rüzgarın yardımıyla
dudaklarımı öpmek için
değerlerinin
hızlı geçip gidiyorum
vedalaşmak istiyorum
beni mi arıyorsunuz?

This entry was posted in Genel and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

 

Comments are closed.