resmi twitter sayfam bazen de instagram

 

+menu-

header image

denizli’deydim

hafta sonu. burada her sene, ağustos ayının son haftası, koyun atlatma festivali düzenleniyor. büyük aşka saygı duruşu olarak adlandırılan bu festival aynı zamanda hayvan sevgisinin de bir göstergesi ve sekiz asırdır sürüyor.

festivalde sürü lideri koyunun sürünün diğer koyunları ile menderes ırmağının bir yakasından diğer yakasına geçişi çobanlar arasında yarıştırılıyor. sürü lideri koyunun süslenmesi de yarışmanın renkli bir yönü.
festival koyun olimpiyatı olarak bilinse de renkli görüntülerin sahipleri koyunlardan ziyade gömlek ceket suya atlayan çobanlar.

sürünün önünde çoban koşuyor, bir takım şifreli sesler çıkarıyor ki koyunlar atlayabilsin. öncesinde koyunlara tuz da yedirilse en coşkulu görüntüyü yine çobanlar veriyor.
başarıyla karşıya geçen koyununu tebrik için öpen çoban olduğu gibi tanınan süre dolduktan sonra atlayan koyununu teselli için öpen çoban da var. duygusal anlar yaşanıyor.

antrenmanı sessiz ve seyircisiz ortamda yapan koyunlar festivalde cümbüşün ortasında kalınca atlamaya pek niyet etmiyor. 34 yarışmacı sürüden temkinli olarak suya giren ve finale kalan 10 sürü oldu.
trt festivali canlı verdi ama mümkünse bir kere denizli’ye gidip yerinde izlemeli bence.

This entry was posted in Genel and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

 

Comments are closed.