resmi twitter sayfam bazen de instagram

küçük ve günlük hassasiyetler
 

+menu-

header image

bir ara şöyleydim

biliyor musun barbunyadan brownie tarifi öğrendim, yaptım çok güzel oldu. yani… bi de unsuz kurabiye tarifi öğrendim. muz, yumurta, fındık, damla çikolata. hepsi bu. kıyır kıyır kurabiye takıntın yoksa dene mutlaka hiç fena değil. abilerim ablalarım ben barbunyadan browni yiyorum siz de barbunyadan brownie yiyin. ne olur yani yeseniz…
spor yapan, sağlıklı beslenen insanlar bir süre sonra şöyle bir paylaşım yapıyor bu hiç şaşmaz “siz de bütün gün ne yiyeceğinizi düşünüyor musunuz?” insan kendinden şüpheye düşüyor çünkü.

yemeklere besin dediğimiz günden beri tadım kaçmış vaziyette. gerçekten bir şeyleri doğru yapmaya çalışmak hiç kolay değil. tarif ararken zamanla gördüm ki iki tip insan var. birini sağlıklı yaşama pamuk ipliği bağlıyor. bi delirme gelir de her şeyi bırakıp giderim diye ölesiye korktuğu için devamlı deklarasyon halinde. yemesiydi, içmesiydi, sporuydu.. yani öğlen 12:45 yemeğini akşam 23.34’te paylaşanı görüyorum “çok yoğun bir gündü bamyayı ve yoğurdu yedim sadece, fotoğrafta görünen pilav tabağı benim değil arkadaşımın pilavı o lanet olasıca pilav”.
bir süre sonra iyi saatte olsunlar ziyaret edince paylaşım şuna evriliyor: “bu hafta neler yemedim postu”. bu şimdi hafta içi bir takım gezmeler yapmış, millet masada gömmüş tabak tabak o da yazık yavrum milletin yediklerinin fotoğraflarını çekmiş beyn pazay akşamı bunların postunu yaparım kaydırmalı hem de diye.

bir de benimsediği disiplinleri araştırıp paylaşanlar var. onları takipçi olarak memnun etmek çok zor. her şeyin nasıl olamayacağını anlatıyor devamlı. bir engeli aşıyorsun arkasından hemen başka bir engel koyuyor önüne. sabah aç karna limonlu su içiyorum diyosun olmaz önce dilini temizlemen lazım diyor.
ok! ben dil spatulası ile temizliyorum diyorum yetmez üzerine oil pulling yapman lazım diyor.
oyil bana biraz şey ama ben supplement kullanıyorum onlar tamamdır diyorsun. tek başına supplement yetmez supplementlerin besinle, besinlerin supplementle kombinlenmesi lazım diyor. en azından her gün 1 tane balık yağı içiyorum toplam omegası 720 mg bana havada karada ölüm yok diyorsun. balık yağı yağlı bir besin ile birlikte alınmazsa paranı klozete at daha iyi diyor. e ben onu çay tabağına zeytinyağı döküp orda çevirip yutuyorum sonra dibini de sıyırıyorum diyorsun yetmez ki bir çağ kaşığı zeytinyağı diyor. ya zaten ben 12 saatte kaynattığım ilikli kemik suyunu kullanıyorum yemekte çorbada neredeyse her gün yağ alıyorum diyorum. şimdi kemiği 24 saat mum ışığı gibi kısık ateşte pişireceksin çek mutfağın kapısını unut korkma yangın çıkmaz; 24 saat olmadı 18 saat ama kesinlikle 12 saat değil. yetmez çünkü. paranı sokağa at daha iyi. ayrıca kemik suyunu sabah aç karnına kahvaltıdan önce bir su bardağı olarak tüketmen gerekiyor ılık, anca bu şekilde cildine bağırsağına saçına tam faydasını görebilirsin diyor.
ya o şey değil de ben zaten neredeyse karbonhidratı çıkardım sayılır hayatımdan karatay diyor ya yulaf da yemiceksiniz, bulgur da yemiceksiniz siyez buğdayı da arpa da mısır da patates de yemiceksiniz..
hıh işte sabahları ıspanaklı omlet falan yiyorum benim kız direniyor biraz ıspanaklı omlete ama zamanla alışacak artık.. sen şimdi carb oranı düşük ne kadar sebze varsa istediğin kadar omletini yap ne tavası kullanıyorsun?
qartz bio granit tencere tavam var benim noldu ki? o öyle olmaz! nesilden nesile anneanneden toruna geçen döküm tava kullanman gerekiyor. temizlemesi çok zor ona yapışmazlık özelliği kazandırmak daha da zor, ama zaman seni yola getirecek. nenelerimiz bakımı için kuyruk yağı kullanırmı… yağ dedin de ben avakado yağı da kullanıyorum antioksidan içeriyor diye bi de dumanlanma noktası yüksek yanmıyor… sen ghee yapmıyorsan istediğin kadar avakado yağı kullan bir tarafın hep eksik kalacak. sonuçta ghee o 1 dilim hakkın olan ekmeğini de banabilirsin ama bu adanmışlık ister. şu soruma bi cevap ver asıl, kasa fişini ne yapıyorsun?
ben alıyorum fişimi torbama koyuyorum noldu ki? sadece cam konserve alsan da bpa free damacana kullansan da yazar kasa fişine ellediğin için her şeye sil baştan başlaman lazım.
neden ya?
sebebi açıklanamayan hormonsal kanserlerin hepsi kasa fişlerinde bulunan BPA’dan kaynaklanıyor. BPA kağıttan deriye ordan da vücuda ulaşıyor.
ne yapalım peki?
alsın atsın kasiyer. ayaklarının dibinde bir çöp kutusu oluyor ya gözünle işaret et oraya atsın. gözünle ama.
bütün kasiyerlere ölüm diyorsun?
bu onların sorunu tatlım seni aldığım gibi sağlıklı yaşam prensibinin sıfır noktasına geri bıraktım. otur kendi haline ağla.
bir şey sorabilir miyim.. ayır ayır para istemiyorum bir dakkanız var mı sadece bir şey so… barbunyadan brownie yer misiniz valla bakın kestane unundan yapılmış gibi oluy.. az öz yemek… fazlası zarar… keşişler.. kuru ekmek ve su… tibetli budist rahipler…gölgede aynı…denge… barbunya.

This entry was posted in çatal kaşık, Genel. Bookmark the permalink.

 

Comments are closed.