resmi twitter sayfam bazen de instagram

 

+menu-

header image

bi ara

sadece kısa film izliyordum hatta sadece mubi izliyordum. sonra bir şey izleyememeye başladım. hâlâ da tam olarak izleyebildiğim söylenemez pek çok şey bana bir hayli balon görünüyor ve herhangi bir anlatıya doğru düzgün sabır gösteremiyorum, ekranın karşısına kurulamıyorum. ama perfect days / mükemmel günler öyle bir sükse yaptı ki bu sefer -ben izleseydim ne düşünürdüm? diye merak ettim.
evet, murakami tokyo’daki 17 ikonik wc’yi temizleyerek hayatını kazansaydı nasıl olurdu? nun anlatıldığı mükemmel günleri izledim.

ben de sayayım mı tek tek? sıradan yaşamın erdemleri işte. hirayama aynı zamanda kendi hayatının editörü de ve seyirci tüm bu olan bitenden ve olup bitemeyenden çok etkileniyor. çünkü artık buna hazırız.

pdays’den önceydi, bi şey okuyordum, neydi o acaba? belki adam phillips. muhtemelen varoluş duyarlılıkları, kimlik performansları hakkında söylediği bir şeye gıcık oldum ya da othello üzerinden kestiği ahkama tam olarak katılmadım. durdum biraz düşündüm ve s’ye dedim ki günümüzde basit, sıradan bi insan olmanın çıtasını aldılar ve yukarı koydular. o da bana katılmadı tabii.

bundan çok değil 30 yıl önce sıradan insan edebi değer taşırdı, şiiri falan yazılırdı. hemen deneyelim:
yün çorapları vardı / ceketini omzuna atardı / taşa bi yumruk salladı / ah be hasan amca.
yani… iyi şiir mesafelidir demişti onur caymaz. biraz üzerinde çalışsam olacak gibi.

bu 4×4’lük editing “gerçekten tuvalet mi temizliyorsun?” sorusu ile bir anlığına boşluğa düşüyor. aklı başında izleyici film boyunca koyduğu tüm pinleri kafasında şöyle bi daha gözden geçiriyor. çünkü bu sahneyi filmden çıkardığımızda tuvalet temizleyen hirayama bize bir şey anlatıyor bu sahneyi eklediğimizde biraz daha farklı bir şey. tuvalet temizleme de güçlü bir metafor ne fark eder ki diyemeyiz. çünkü imkanlarının kısıtlı olması ile kısıtlı imkanlara sahipmişsin gibi yaşamak hatta aileyi protesto etmek başka bir şey. ama hissettiği memnuniyet ve teslimiyet bize geçtiyse ikisinin ortalamasını alıp kendimize buradan bir alan açaradşlfjdfel.

This entry was posted in Genel and tagged , . Bookmark the permalink.

 

Comments are closed.