resmi twitter sayfam bazen de instagram

küçük ve günlük hassasiyetler
 

+menu-

header image

22 temmuz pazar günü

çok güzel bir etkinlik vardı; dünyanın en iyi açık su yüzme organizasyonu, boğaziçi kıtlararası yüzme yarışları gerçekleşti. yarışçılar kanlıca’dan kuruçeşme’ye uzanan 6,5 km parkuru yüzdü. bu senenin skoru 46 dakika 58 saniye ile doğukan ulaç’ın oldu.

yarışı ortalama 2 saat gibi bir sürede tamamlamanız gerekiyor, yoksa zodyaklarla topluyorlar sudan. 6,5 km diye gözünüzde fazla büyütmeyin akıntıdan dolayı 4,5km gibi hissediliyor. akıntıya da fazla güvenmeyin sonra eminönü’de alırsınız soluğu.

lisanlı yüzücüyseniz başvurarak direkt katılım gerçekleştirebiliyorsunuz. amatör yüzücülerin de şansı var. ocak ayı geldiğinde bilgisayar başında avına hazırlık yapan bir kaplan gibi saniyeleri sayarak beklerken (öncesinde online başvurunun açılacağı saat duyuruluyor) saatler içinde dolan ya da yoğunluktan kaynaklı donan sisteme giriş yaparak başvuru işlemlerini tamamlamanız gerekiyor. sağlık raporu aldıktan sonra mayıs ayındaki 800m elemelerine katılabiliyorsunuz.

800m yi tamamlamanız gereken bir süre var o da 30 dakika. buna kulvarı meşgul edebileceğiniz max süre diyelim. hala tamamlayamadıysanız çıkmanız isteniyor.
yaş gruplarında süreler değişkenlik gösteriyor. 15 dakika ile 35-40 grubunda elenirken aynı süre ile 45-50 yaşta elemeyi geçebilirsiniz. tabii bu o sene sizin yaş grubunuzdaki kadın erkek sayısı ve adayların ne kadar iyi hazırlanmış olduğuna da bağlı.

2015 yılında 800m elemelerine katıldım. öncesinde 3 aylık bir hazırlık dönemim oldu. yarı olimpik havuzda haftanın 6 günü 3x800m yüzdüm, çünkü havuz pazartesileri kapalıydı.
3 ay; doğduğu günden itibaren 1 tane bile sigara içmemiş, “sırf eşlik için o da bir kadeh canım” diyen bir insanın bir yılda tükettiği kadar alkolü 40 yaşına geldiği halde hala tüketememiş, açık denizden korkmayan, yüzmek bana çok iyi geliyor yea diyen, evlendiği adamla fitness’da tanışmış bir ben için bile yeterli gelmedi.
çift antrenmanla ve aylar aylar önce oldukça ciddi bir kondisyonla hazırlanılması gereken bir eleme bu.
aman ha yanlış anlamayın dereceden ziyade boğazda yarış bitti diyerek zodyağa bindirilmemek için gerekli olan bir ön hazırlık. öncelikle.

ya 30 dakka motuz dakka diyorsun yaş grubu diyorsun azıcık abartmıyor musun?
haklısın böyle peşpeşe yazınca çok şeymiş gibi gelebilir ama o kadar da değil. boğaz okey de, eleme gününde yarı olimpikte çalıştığım için tozkoparan’ın tribünlerinden olimpiği görünce biraz ürktüm.
zaten sonra bir kulvarda dört kişi yarışacağımızı öğrenince ürküntü yerini şeye bıraktı. bildin işte.
her kulvarda dört kişi ve tüm havuz en iyi performansı ile yüzmeye çalışıyor.
bunun varsa avantajı boğaz’da yüzerken bir taraftan şap şap yüzünüze vuracak dalgaları deneme şansı elde ediyor oluşunuzdur.

tabii bu hakkında konuşması havalı bir şey kabul edelim. ne yapıyorsun? 800m elemelerine hazırlanıyorum. ne için? kıtalar arası yüzme yarışı için. bir deneyin peşinize takılanı çok çıkar. ya seneye de ben gireyim. bence de gir hem bir kere 800m elemesinden çıkarsan diğer tüm deniz yarışlarına katılabiliyorsun. gerçekten mi? mesela anzak koyunda gelibolu yüzme etkinliği falan oluyor. evet yaaa….. instoşuna da koyarsın…
cebinde emojisi olsa çıkartıp sana verecek “şükür şükür minnet teşekkür şükür kalpli öpücük”

sürprizlerden hoşlanan tayfayı ihmal etmeyin yalnız. milli olimpiyat komitesinin sitesinde eleme sonuçlarının herkese açık şifresiz sayfada yayınladığını en son söyleyin. yaş gruplarına göre oluşan listede isimlerin karşısında süreler yazıyor. elemeyi geçen kişilerin ismi farklı renkte görünüyor, tamamlayamadıysanız da Terk yazıyor. bence sorun yok ama bu çoğunun hoşuna gitmiyor. isimlerin kayacağı başkasının performansının size yazılacağı gibi küçük umutlara bel bağlamayın çok zayıf bir ihtimal bu.
benim sürem 22 dakikaydı, şansım yoktu tabii. hoş bilerek de katıldım. çalışırken 20-21 aralığındaydı; beslenmeme, motivasyonuma, o gün beni memnun eden şeye bağlı olarak değişiyordu. gördüğünüz gibi tamamen amatör bir ruh.
ama kulvarda 4 kişi olunca trafik yoğunlaştı ve tam ritmimi yakalayamadım.
kızım izlemek için elemelere anneannesi ile birlikte geldi. salt kendim için değil onun gözünde de hedefleri
olan bunun için çalışan ve spor yapan bir anne olmam önemli.

o gün seneye bir daha katılırsın demişti kızım teselli etmek için, oraya gidince bi havaya giriyor insan, üzgündüm yani. süreyi bir dakika kısaltmak bile baya büyük iştir. eleme günü ortalık beşinci kez deneyenlerle dolup taşıyor bir tek ve en çok onlar konuşuyor zaten.
bir sene sonra 2016’da yüzme yarışları elemelerine ölüm şoku damgasını vurdu. 775’inci metreyi yüzen aday fenalaştı ve havuzun dibine battı. geç fark edildi geç müdahele edildi dendi vefat etti. komite sağlık raporu istemiş olduklarının altını çizdi ve eleme sürecinde ihmal olmadığını belirtti.

bence soğukkanlılıkla değerlendirildiğinde denizi, yüzmeyi seviyorsanız bir düşünün derim bu haliyle bile eşsiz bir deneyim oluyor.

This entry was posted in Genel and tagged , . Bookmark the permalink.

 

Comments are closed.