resmi twitter sayfam bazen de instagram

küçük ve günlük hassasiyetler
 

+menu-

header image

geen starbucks’ta oturuyoruz

Posted on 29 Ocak 2018 14:06 by Duygu

böyle girişte solda çalışma masası var biz ordayız sağda da kanepeli bir oturma grubu var. kapıdan girer girmez de kasa sırası başlıyor. zaten kasa sırası olmayan bir strabucks’a en son 6 ay önce denk gelmişimdir acayip bir şey bu.
pek çok ülkeden toplanan kahve çekirdeklerini 2 defa falan roast ederek aromasını öldürüp tadını küle çevirdikten sonra dünyanın her noktasında aynı lezzeti sunmayı hedefleyen bu dükkanının sidikli sandalyelerinde oturmak için bu kadar sıra beklemek zorunda değiliz. halbuki nörolojik olarak alışkanlıklarımızı kodlayabiliyoruz.
neyse işte kanepeli oturma grubunda da 3 aile var, üç tane de bebek. en büyüğü bir yaşında. hepsi ek mamaya geçmiş. sırayla bunların altları değişti. termoslardan bulamaç ek mama karışımları çıktı. yeni gelenler kasa sırasına giriyor, iki dakika geçmeden biri diğerine diyor ki “tuhaf bir koku var” sonra çıkanlar anlık sıkışıklık yaşıyor. kapıdan zırt diye geçilmiyor ve soru geliyor “burası bişi kokuyor?” yeni birileri adım atıyor hemen “kokuyu sen de alıyor musun?” .. oturma grubu içerlek kalıyor yarısını da bardak standı kapıyor fark edemiyorlar çeteyi. bahise tutuşmak gibiydi bakalım bunlar çakacak mı kirli bebek beziyle brokoli karışımını?
saç kurutma makinesi en yüksek sıcaklıkta, 3, en yüksek hızda, 3, çalışırken fişten çekersen durur ve birkaç dakika sonra tekrar fişini takarsan kaldığı yerden çalışmaya devam eder.
durduğu için bu fön makinesinin değiştiğini, ya da bozulduğunu söylemek doğru olur mu?
yürümemiz istenen yol doğrultusunda önümüzde havuçlar sallandırılıyor. peki oltalara ne kadar geliyoruz?
insan kaybolduğunda bunu seçemez.
birbirimizi manipüle ediyoruz, uzun bir süre yeterli dozda uyarana maruz kalmazsak kendimizi dahi manipüle ediyoruz. şahsen yeni doğmuş bir tavşanı bile manipüle edebilirim. bunda övünülecek bir taraf yok. sistematik olarak tabii tutulduğum uzun dönemli manipülasyonun geçmişten kötü tecrübesi olarak kaldı üzerimde.
havuca kızmayalım, oltaya da; darılmayalım kendimize de. çünkü sadece yalnızken dürüst olmak manalı. herkesin yemi var biraz zayıfsa yemleri. hayat içinde aldığımız yol bu yemlere ne sıklıkta atladığımızla alakalı. savaşlarımızı seçmeliyiz. dostumuzu ve düşmanımızı seçmek demekse bu. “desinler”e gidersek kayboluyoruz. merkezimizden uzaklaşıyoruz.
hayatı kâle alıyorsanız çevrenizdeki insanların sözleri sizin için değer ifade ediyor. bu insanları doğru ve gerçek şekilde anlamaya çalışıyorsunuz. peki o kişi o düşünceyi bile doğru düzgün anlamamışken sizin bu kişiyi anlamanız ne kadar mümkün? kendiniz hakkında fazla yazmak yazan ve okuyan kişinin sağlığı için tehlikeli olabilir. ego sağlıklıdır benmerkezcilik yük.
bu ülkenin en tepe noktasından başlayarak düşünürsen kimler hapis yatmadı ki seren çok şapmamak lazım sevgiler.

This entry was posted in Genel. Bookmark the permalink.

 

Comments are closed.