resmi twitter sayfam bazen de instagram

küçük ve günlük hassasiyetler
 

+menu-

header image

yılbaşından önce

Posted on 02 Ocak 2017 18:40 by Duygu

yumurta fiyatına zam geldi.Şu anda en ucuz organik yumurta 10’lu pakette 13tl civarında. Eğer benim gibi mahalleye gelen pazar arabasından alıyorsanız tanesi 1.25 tl ve eski yumurtacı amcanız kapınıza kadar getiriyorsa solucanla beslenen üzeri “kirli” (zor bir doğum olmuş olmalı) bu yumurtanın tanesi 1.50 tl. Migros’tan alacağınız en basit kıymanın kilosu ise 38tl civarında. Bir yumurtada 6,5gr protein var.  N’oluyor şimdi?

Pazar arabasının sahibi “yumurta kıt” diyor “süt de öyle”.  Yanımdaki kadın dereotu ne kadar diye soruyor adam 2TL deyince  vızzlanıp mızzlanıyor. Gel gelelim dışarıda bir kahve 6 liradan başlıyor. 355 ml filtre kahve 1lt benzinden pahalı ve herkes bilir ki kışın yeşillikler soğuk yaktığı için 2tlden aşağı olmaz. Artı adam mahallene kadar getiriyor istersen cumartesi günü atla arabana pazara git hem orada daha çok çeşit var ve kesin dereotu 25 kuruş filan daha ucuzdur. Ayrıca adam sen de samimi ol. Neye kıt? İnek üşüdüğü için süt mü veremiyor? Bir de hem yumurtaya hem süte zam geldiği gün bana zamdan bahsetmedi, “Hesapladım ver 60 TL” dedi (sebzeyi de burdan alıyorum) ben dönüp giderken diğer müşteriye söylüyor zam geldiğini. Durup “Zam mı geldi?”  diye sordum.
“Evet” buyurdu hazretleri.
Sorun gelen 3-5 zamda değil.
Ben emekçi muamelesi yapınca, küçük esnaf yaşasın dedikçe adam bana fiyat söylemiyor.

Bi tanıdığım aklıma geldi 50 kuruş 25 kuruş filan sakınmanın derdinde. 1 lira atlattı mı gözleri gülerdi. Mesela “Sen 10 liranın üzerini tamamla yeter” dersen içi yaşam sevinciyle dolardı. Geçen ağustosta tak diye öldü. Bakkal para üstü yerine çiklet vermiş. Çiklet!!!! Paranın sıcağına yatmayı severdi rahmetli ne yapsın çikleti.
Ölmedi ölmediiii tamam.

Ne zaman “İki yumurta kırar yeriz kardeşim ne cart curt ediyor o”dan yumurtanın kıymadan pahalandığı noktaya geldik. Soru işareti falan hak getire. Yalnız siz benim gibi kaba konuşmayın ve olaya “yumurta temiz protein fekat bu kadarı da olmaz ki canım”dan girin.

Neyse biraz daha iyi miyiz?

This entry was posted in Genel and tagged , , . Bookmark the permalink.

 

Comments are closed.